Дан науке и иновација у Новом Саду

Задовољство нам је да Вас позовемо на тринаести по реду Дан науке и иновација, који ће се у петак, 26. априла организовати у Научно-технолошком парку Нови Сад, са почетком у 12 часова.

Дан науке и иновација се реализује у оквиру националног пројекта „Србија земља науке, земља иновација” иницираног од стране Министарства науке, технолошког развоја и иновација. Овај пројекат има за циљ подизање свести о значају улагања у науку, технолошки развој и иновације, као и о потенцијалу који таква улагања носе за нашу земљу.

Присутнима ће се обратити проф. др Зоран Милошевић, Покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност и председник Скупштине Научно-технолошког парка Нови Сад, Небојша Дракулић, директор Научно-технолошког парка Нови Сад, Јован Милић, посебни саветник министра науке, технолошког развоја и иновација, као и представници Фонда за иновациону делатност, Фонда за науку и Центра за промоцију науке.

Посетиоци ће имати прилику да стекну свеобухватни увид у постојеће програме подршке, изворе финансирања, пореске олакшице, ресурсе и инфраструктуру истраживачког и иновационог екосистема. Сем тога, у холу НТП Нови Сад моћи ће да погледају изложбу и чују примере добре праксе, односно успешне приче компанија и појединаца, које су прошле пут од идеје до реализације.

Циљ овог пројекта Министарства науке и иновације је да инспирише и мотивише све нас да се више ангажујемо у науци и иновацијама, како у професионалном, тако и у свакодневном животу. Ваше присуство ће допринети јачању ове иницијативе, а сам Ваш допринос, било кроз дискусије, идеје или сарадњу, може бити кључан за успех ове мисије.

Придружите нам се у петак, 26. априла од 12.00 часова и постаните део овог значајног подухвата.

Молим Вас да своје присуство потврдите на следећем ЛИНКУ, до четвртка 25. априла до 18.00 часова.

Програм дана науке и иновација у Новом Саду

Петак, 26. април 2024. године у 12 часова

11.30 Дочек званица
11.45 Изјаве за медије

12.00 Уводна обраћања
   ● Проф. др Зоран Милошевић, Покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност и председник Скупштине Научно-технолошког парка Нови Сад
   ● Небојша Дракулић, директор Научно-технолошког парка Нови Сад
   ● Јован Милић, посебни саветник министра науке, технолошког развоја и иновација
   Модератор: Малина Тадић, Центар за промоцију науке

12.15 Могућности и достигнућа у науци, технолошком развоју и иновацијама
   ● Милица Крстић, стручни саветник за програме и пројекте, Фонд за иновациону делатност
   ● Соња Будиша Миленковић, менаџерка за међународну сарадњу, Фонд за науку
   ● Милан Јенић, саветник за програм, Центар за промоцију науке
   ● Немања Јовановић, порески саветник

13.00 Примери добре праксе - Успешне приче: Пут од идеје до реализације
   ● др Павле Јованов, научни саветник на Научном институту за прехрамбене технологије Универзитета у Новом Саду, руководилац пројекта PROTOPOWER финансираног у оквиру Зеленог програма сарадње науке и привреде Фонда за науку РС.
   Истраживачи ће користити протеине из погаче уљане репице, која се до сада у Србији сматрала отпадом у индустрији уља, за развој нових прехрамбених производа, као и за развој природног средства за пречишћавање отпадних вода. Тим ће развити 3 нова производа који ће имати велики потенцијал за комерцијализацију. Пројекат представља основ за развој потпуно новог сектора у домаћој прехрамбеној индустрији.

13.05 Хуманистика у светлу науке и иновација
   проф. др Милан Громовић, научни сарадник, Филизофски факултет