Departman za agrarnu ekonomiju i agrobiznis, Ekonomskog fakulteta u Subotici, ima dugu tradiciju u primenjenim istraŽivanjima u oblasti Agrobiznis sektora Srbije. U prethodnom periodu uspostavljena je saradnja sa velikim brojem poljoprivrednih gazdinstava, privrednih subjekata iz prehrambene industrije i trgovine. Rezultati istraŽivanja su omogućili partnerima konkretno znanje iz oblasti ekonomskih aspekata proizvodnje poljoprivrednih proizvoda, ali i razumevanja odnosa u lancima vrednosti prehrambenih proizvoda, između učesnika na pojedinim nivoima.
Saradnja sa nekoliko stotina posećenih i anketiranih poljoprivrednih gazdinstava širom Srbije omogućila je izradu nekoliko kvalitetnih alata, neophodnih za unapređenje kvaliteta planiranja poslovanja. Alati su izrađeni u vidu MS Excel dokumenata, dostupni su svima i relativno jednostavni za korišćenje.
Brzina promena u sektoru hrane je velika, a predviđanja su takva, da će biti još veća u skorijoj budućnosti. Promene su česte u oblastima: tehnologije, tržišta, agrarne politike itd. Znanje zasnovano na činjenicama postaje značajan proizvodni faktor. Stabilno i uspešno poslovanje pojedinačnih učesnika u lancu snabdevanja hranom postaje nezamislivo bez razumevanja ekonomskog položaja učesnika od kojih se nabavljaju sirovine (poljoprivredni proizvodi), kao i onih kojima se prodaju gotovi proizvodi (veleprodaje, lanci maloprodajnih objekata, HORECA). Pored toga, političke diskusije o subvencijama, novim propisima ili pak državnim intervencijama na tržištu hrane, samo onda kada su zasnovane na činjenicama olakšavaju pronalaženje kvalitetnih rešenja.
Dosadašnji rezultati sprovedenih primenjenih istraživanja u sektorima poljoprivrede, prehrambene industrije i trgovine u Srbiji, daju nam mogućnost da ponudimo saradnju svim učesnicima u agrobiznis sektoru. Primenjena ekonomska istraživanja generišu praktično i upotrebljivo znanje o aktuelnim sistemima poljoprivredne proizvodnje, olakšavaju razumevanje lanaca vrednosti prehrambenih proizvoda i time nude mogućnost da se identifikuju prednosti i nedostaci pojedinih karika u lancu snabdevanja. Uspostavljena saradnja sa vodećim Univerzitetima i Institutima u inostranstvu otvara nam priliku da pojedine pod sektore agrobiznisa u Srbiji uporedimo sa istima na globalnom nivou. Na taj način se lakše identifikuju šanse i opasnosti srpskog agrobiznis sektora.
Korist koju učesnici u Agrobiznis sektoru ostvaruju iz ovakve saradnje jeste upotrebljivo novo znanje, koje obezbeđuje „širu sliku“ i daje veću sigurnost u procesu planiranja poslovanja. Izbor adekvatne strategije poslovanja je daleko lakši zadatak, kada je razumevanje položaja preduzeća zasnovano na činjenicama, tj. realnim podacima.
Reference:
Tipična poljoprivredna gazdinstva u svinjarstvu, u glavnim proizvodnim regionima Srbije (Partner: Patent CO, u periodu 2022-2023)
Ekonomski aspekti proizvodnje genetski ne-modifikovane soje u Republici Srbiji i Bosni i Hercegovini (Partner: GIZ, u periodu 2014-2017)
Ekonomsko istraživanje lanca snabdevanja mlekom u Republici Srbiji (Partneri: Imlek AD, Mlekara Subotica AD, Somboled doo, Elopak doo, Privredna komora Vojvodine, u periodu 2008-2013)
Namena ovih alata je da budu od koristi polјoprivrednicima za planiranje setvene strukture, kao i ostalim učesnicima u agrobiznis sektoru, kojima su od značaja informacije o ekonomskim efektima linija polјoprivredne proizvodnje.
Model KBM 1.3, se sastoji iz uputstva za upotrebu, rezimea, troškova upotrebe mehanizacije i 12 obrazaca za izradu kalkulacija bruto marže, od kojih su devet u bilјnoj i tri u stočarskoj proizvodnji. Struktura obrazaca kalkulacija bruto marže je takva da su odabrane najzastuplјenije linije polјoprivredne proizvodnje. Namena modela je da olakša proces planiranja i odabira linija polјoprivredne proizvodnje u narednoj godini. Pored toga model se može koristiti i za analizu ostvarenih rezultata u bilјnoj i stočarskoj proizvodnji na kraju poslovne godine.
Plan poslovanja polјoprivrednog gazdinstva PPPG 1.3 je pomoćni alat pri izradi godišnjeg plana setve na polјoprivrednom gazdinstvu. Strukturiran je tako da sadrži: uputstvo za upotrebu, angažovane resurse, korišćene inpute sa planskim cenama, 7 najzastuplјenijih linija ratarske proizvodnje i dodatnu aktivnost, pružanje usluga polјoprivrednom mehanizacijom. Namenjen je svim polјoprivrednim gazdinstvima koja su specijalizovana za ratarsku proizvodnju i za pružanje usluga polјoprivrednom mehanizacijom. Vremenski opseg planiranja je jedna poslovna godina. U modelu je integrisan metod linearnog programiranja kojim se na bazi očekivanih bruto marži na linijama ratarske proizvodnje, raspoloživih resursa: radne snage i zemlјišta, kao i zahteva plodoreda vrši izbor optimalnog plana setve kojim se maksimizira ukupna bruto marža na gazdinstvu.
Univerzitet u Novom Sadu
Ekonomski fakultet u Subotici
Departman za agrarnu ekonomiju i agrobiznis
Rade Popović
E-mail: rade.popovic@ef.uns.ac.rs
Telefon: +381 24 628 064, +381 63 80 41 301