14. maj 2013. godine

Stručna ekskurzija za studente studijskog programa Agrarna ekonomija i agrobiznis  ...

Studenti IV godine studijskog programa Agrarna ekonomija i agrobiznis učestvovali su 24.4.2013. godine na ekskurziji koju je organizovao Ekonomski fakultet u Subotici. Tokom jednodnevnog obilaska posetili su: AD Mlekaru Subotica, jedno poljoprivredno gazdinstvo u okolini Bačkog Dušanova, Poljoprivrednu stručnu službu doo iz Sente i Zemljoradničku zadrugu Prima iz Bačkih Vinograda. U AD Mlekari Subotica domaćini su bili Dr Nurgin Memiši i Mr Sofija Lalić koji su studentima dali osnovne informacije o proizvodnim kapacitetima mlekare, asortimanu, kao i o načinu i uslovima plasiranja gotovih proizvoda na domaćem i međunarodnom tržištu. Na poljoprivrednom gazdinstvu Đorđa Pušina dipl. ing. Poljoprivrede, koji je četvrta generacija u porodici koja se na istom salašu bavi poljoprivredom, studenti su imali priliku da se upoznaju sa savremenim načinom proizvodnje mleka, tova junadi, tova ćurki i proizvodnje stočne hrane. Domaćin u PSS Senti je bio direktor Josip Češljar dipl. ing. poljoprivrede. Pored njega su i dva savetodavca Dževat Ademi dipl. ing. mašinstva i Ana Prijović, dipl. ekon. objasnili koncept funkcionisanja poljoprivredne stručne službe i dali odgovore na veliki broj pitanja od strane studenata. ZZ Prima je jedna od nekoliko „pravih“ zadruga na području Republike Srbije. Studente je primio gospodin Vilmoš Fogaš direktor zadruge. Objasnio je istorijat i način poslovanja zadruge koju čini 25 vlasnika, a koji se na svojim poljoprivrednim gazdinstvima bave uglavnom proizvodnjom jabuka.

Dr Rade Popović, vanr. prof.